موسسه بین المللی حکمت

گامی در جهت ارتقاء سطح فرهنگ، معنویت و اخلاق

مؤسسه بین‌المللی حکمت مؤسسه‌ای غیردولتی است که با هدف ارتقای فرهنگ، معرفت و معنویت و ارائه خدمات علمی و فرهنگی در سطح ملی و بین‌المللی توسط تعدادی از فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی تاسیس شده است. عرضه تصویری صحیح مبتنی بر اخلاق، معنویت و تعقل از دین و معرفی چهره زیبای تمدن و فرهنگ غنی ایران به مخاطبان داخلی و خارجی از اهداف دیگر این مؤسسه است. بدین منظور برگزاری نشست‌ها و دوره‌های علمی و فرهنگی از برنامه‌های اصلی مورد نظر این مؤسسه است. سفرهای فرهنگی ایران شناسی برای فرهیختگان غیرایرانی با هدف آشنایی دقیق و نزدیک با فرهنگ اسلامی و ایرانی، از برنامه‌های کم‌نظیری است که این مؤسسه در سالهای اخیر با موفقیت برگزار کرده است. جهت مشاهده گزارش‌ تصویری برخی از این سفرها به این صفحه مراجعه کنید.

نشست‌های ماهانه و دعوت از متفکران برجسته در موضوعات گوناگون فکری و فرهنگی و نیز نشست‌های علمی با موضوع معرفی و بررسی کتاب‌های تأثیرگذار در موضوعات مرتبط با اهداف مؤسسه از برنامه‌های دیگری است که مؤسسه حکمت دنبال می‌کند.

دست اندرکاران این مؤسسه نسبت به موضوعات و مباحث علمی و فرهنگی، از جمله برگزاری دوره‌ها و نشست‌هایی که مورد اشاره قرار گرفت، نگاه فراگیری دارند. با این حال موضوعات و مباحث در حوزه دین به معنای وسیع کلمه (شامل حوزه‌های گوناگون علوم و فرهنگ اسلامی و مباحث بین‌الادیانی)، معنویت، اخلاق، هنر و ادبیات بیشتر مورد توجه است.

ایجاد ارتباط و تعامل سازنده بین فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی با مباحث و دیدگاه‌های مهم مطرح در حوزه‌های فکری و فرهنگی در سطح ملی و بین‌المللی و صاحبان آن‌ها، از برنامه‌های اصلی مؤسسه حکمت و معنویت شرق است. برگزاری دوره‌های آکادمیک شیعه‌شناسی، معارف دینی، هنرهای اسلامی در داخل یا خارج از کشور از برنامه‌های دیگر مؤسسه حکمت است.
دست‌اندرکاران این مؤسسه در رسیدن به اهداف فوق‌، دست همکاری فضلا و اندیشمندان دغدغه‌مند در حوزه فکر و فرهنگ را به گرمی می‌فشارند.

موسسه علمی و فرهنگی بین‌المللی حکمت و معنویت شرق دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و با شماره شناسه ملی 14007902448 به ثبت رسیده است.