Project Description

دکتر محمد حقانی فضل
مدرس دوره

“سوال خوب نیمی از علم است.” بسیاری از ما وقتی به مرحله انتخاب موضوع برای پایان‌نامه می‌رسیم و یا وقتی تصمیم می‌گیریم برای همایشی مقاله بفرستیم، مهم‌ترین مشکلمان این است که موضوعی نداریم. از این بدتر، اینکه وقتی به سراغ کتاب‌ها و مقالات مربوط به حوزه کاری خودمان می‌رویم می‌بینیم که قبلی‌ها همه حرف‌ها را زده‌اند و ما چیزی برای گفتن نداریم. موضوعاتی که انتخاب می‌کنیم گاهی چنان کلی‌اند که نمی‌توانند کمکی به علم بکنند. گاهی هم موضوعی را انتخاب می‌کنیم که خودمان هم نمی‌توانیم انجامش بدهیم. بعضی‌ها معتقدند که موضوع‌یابی نوعی قریحه است و عده‌ای با استعداد خدادادی، به مسئله‌ها و موضوع‌های خوبی می‌رسند. اینجاست که می‌پرسیم: “آیا رسیدن به موضوع و یافتن مسئله علمی روشی دارد که بتوانیم یاد بگیریم؟”
در این کارگاه به صورت عملی و نظری، رسیدن به یک موضوع را تمرین خواهیم کرد.

اهداف دوره
  • آشنایی با چگونگی ارزیابی و انتخاب موضوعات و مسائل آکادمیک جهت انجام فعالیت های پژوهشی
شرایط شرکت کنندگان
  • مخاطب این کارگاه دانشجویان و محققان عرصه علوم انسانی هستند؛ چه دانشجویانی که می‌خواهند موضوع پایان‌نامه ارشد و مخصوصا دکتری انتخاب کنند؛ و چه محققانی که می‌خواهند موضوعات ناب‌تری را برای پژوهش‌های بعدی برگزینند. از آنجا که کارگاه ترکیبی از مباحث نظری و پیاده کردن روش به صورت علمی بر روی چند موضوع است، موضوعات خود دوستان نیز در کارگاه بررسی خواهد شد. در نتیجه، این کارگاه نوعی کارگاه سنجش موضوع و داوری درباره علمی بودن موضوع نیز است.
این کارگاه در روز جمعه 13 دی 1398 از ساعت 9 تا 12 و 13:30 تا 15:30 در محل موسسه برگزار می گردد. امکان حضور به صورت مجازی (آنلاین) نیز وجود دارد.
  • در پایان دوره، در صورت درخواست شرکت کننده، گواهی پایان دوره برای افرادی که همه جلسات را به صورت کامل شرکت کرده باشند صادر می‌شود.
  • توجه داشته باشید که گواهی دوره به صورت فایل پی دی اف رنگی و با مهر و امضای رسمی موسسه بین المللی حکمت ارسال می شود و در صورتی که نیاز به نسخه چاپی داشته باشید می توانید آن را پرینت رنگی بگیرید.
  • هزینه صدور گواهی مبلغ بیست هزار تومان است.